Demarinuorten toimisto täydentyy, kun pääsihteerinä aloittaa Ilona Untamala, järjestökoordinaattorina Anette Pottonen ja poliittisena suunnittelijana Elli Luukkainen

Demarinuorten pääsihteeriksi on valittu valtiotieteiden maisteri Ilona Untamala. Untamala siirtyy tehtävään Demarinuorten poliittisen vaikuttamisen suunnittelijan tehtävästä. Demarinuoret kiittää pääsihteerin tehtävässä pitkään palvellutta Sara Salosta vuosistaan Demarinuorissa sekä iloitsee Untamalan halusta palvella Sosialidemokraattista nuorisoliikettä pääsihteerin tehtävästä käsin. 

– Aloitan innolla uudessa tehtävässä. Haluan antaa osaamiseni järjestön käyttöön ja olla rakentamassa Demarinuorista 2030-luvun vaikuttavinta poliittista nuorisojärjestöä. Seuraavaksi suuntaamme yhdessä kohti eduskuntavaaleja, linjaa Ilona Untamala. 

Untamala on parhaillaan opintovapaalla ja aloittaa pääsihteerin tehtävässä 8. huhtikuuta. Demarinuorten poliittisen suunnittelijan tehtävään on kutsuttu filosofian maisteri Elli Luukkainen, joka siirtyy tehtävään projektityöntekijän tehtävästä. Järjestökoordinaattorina ja pääsihteerin sijaisena aloittaa huhtikuussa yhteisöpedagogi Anette Pottonen, joka siirtyy tehtävään Sakki ry:n talous- ja hallintoasiantuntijan tehtävästä.

– Olemme äärimmäisen iloisia siitä, että nyt valittu kolmikko on osaamiseltaan monipuolinen ja toisiaan täydentävä joukko. Heistä näkyy halu työskennellä juuri tälle liikkeelle ja juuri tässä ajassa, jossa kasvavan eriarvoisuuden keskellä tarkoituksenmukaista on luoda omalla toiminnalla uskoa tulevaan, toteaa Demarinuorten puheenjohtaja Emilia Kangaskolkka. 

Lisätietoja:

Emilia Kangaskolkka
Demarinuorten puheenjohtaja
0451149034